Sytuacja na rynku pracy

Zewsząd można spotkać się z opiniami, że obecnie każdy bez problemu znajdzie pracę. Czy jednak będzie to praca, jakiej kandydat oczekuje? A może bez trudu można znaleźć tylko pracę ciężką fizycznie, za minimalne wynagrodzenie?

Prawda o rynku pracy

Niezależnie od tego, co mówi się o rynku pracy, pewne bezrobocie będzie istniało zawsze, dopóki nie ma przymusu pracy. Warto, aby młodzi ludzie nabyli umiejętność poruszania się po rynku pracy, by nauczyli się jasno komunikować z pracodawcą, nie tylko poprzez stworzenie czytelnego, dobrego CV, ale także, a może przede wszystkim, poprzez rozmowę kwalifikacyjną, w czasie której obie strony przedstawią swoje oczekiwania co do przyszłej współpracy. Praca Białystok to wiele ofert, a na rynku jest wielu kandydatów chętnych do podjęcia zatrudnienia. Najważniejsze, by właściwy kandydat spotkał się z właściwym pracodawcą.

Edukacja na temat rynku pracy

Śmiało można powiedzieć, że brakuje edukacji młodzieży na temat rynku pracy. Młodzi ludzie nie wiedzą, jak zachować się w swojej pierwszej pracy, jakie mają prawa i obowiązki, co im przysługuje, a czego można od nich wymagać. Zmiana powinna oczywiście nastąpić w szkole, gdzie brakuje takich lekcji. Warto jednak, aby również rodzice edukowali swoje dzieci w zakresie prawa pracy. Taka wiedza może pomóc młodym ludziom bezpiecznie poruszać się po rynku pracy. Niewiedza z kolei może być przyczyną wpadnięcia w duże kłopoty. Nie każde polecenie szefa trzeba wypełnić, szczególnie, kiedy jest sprzeczne z obowiązującym prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *